Mierząc poziom kompetencji przywódczych firmy korzystają z danych uzyskanych w badaniu 360. Polega ona na zestawieniu ocen respondentów kontaktujących się z badanym pracownikiem oraz samodzielnej oceny badanego w odpowiednich dziedzinach kompetencji i skorzystanie z tego jako bazy do raportu po badaniu.
Przeprowadzenie analizy metodą 360 wymaga wcześniejszego określenia profilu kompetencyjnego, który zostanie wykorzystany jako wskaźnik ważnych dla firmy dziedzin zachowań badanego pracownika. Zachowania te łączone są często w kompetencje, których poziom stanowi ocenę pracownika. Wybrane z ocen kompetencji potrzebują określenia odmiennego od podstawowego w organizacji zestawu kompetencji pracowniczych. Jeżeli organizacja nie używa przygotowanego do tej pracy zaplecza HR gotowego do wykonania tego zadania posiłkuje się zewnętrznymi firmami konsultingowymi HR lub firm consultingowych IT przeprowadzających badanie zgodnie z metodologią: ocena 360 stopni.
Określony zestaw kompetencji osadzany jest w formularzu badawczym. W praktyce, zwykle wykorzystuje się w badaniu do pozyskania odpowiedzi respondentów jest osadzenie ankiety oceny 360 stopni w witrynie intranetowej firmy lub dostarczenie jej do uczestników badania z użyciem poczty elektronicznej. W przypadku, gdy ankietowani respondenci nie mogą wypełnić formularzy online, to wypełniają formularze w tradycyjnej wersji, zaś firma doradcza przygotowana do przeprowadzenia badania 360 stopni dokłada starań w zagwarantowania anonimowości niezbędnej do otrzymania oddającego rzeczywistość rezultatu badań ocen kompetencji przywódczych.
Rezultaty otrzymane w badaniach ankietowych przetwarzane są w informatycznych systemach bazodanowych odpowiednio przygotowanych pod kątem oceny poziomu kompetencji przez firmy konsultingowe w obszarze informatyki. Wynikiem ich pracy są raporty postbadawcze odpowiadające na pytanie o próg kompetencji liderskich w danych obszarach oraz rekomendacje rozwojowe, w przypadku jeśli oceniane kompetencje powinny być u pracownika rozwinięte.
Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4 Blog 5
Słowa kluczowe: ocena 360, ocena 360 stopni, badanie 360, badanie 360 stopni, kompetencje pracownicze, badanie kompetencji, ankieta badawcza, firma konsultingowa informatyczna, firma konsultingowa HR
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz